همایش روزجهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در دزفول

همایش روزجهانی بناها و محوطه‌های تاریخی با عنوان " ایران سرزمین مقدس" روز یکشنبه در سالن آمفی تئاتر دانشکده فنی مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول برگزار شد.

دراین همایش چند تن از محققان مقالاتی با عنوانهای معماری و مرمت ابنیه های تاریخی، بررسی اجمالی تمدن عیلام، بقاع متبرکه و آرامگاههای دزفول و نیز دزفول شهر آجری ارایه کردند.

در این همایش رییس دانشگاه آزاد اسلامی دزفول بر اهمیت کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه باستانشناسی با توجه به ویژگیهای تاریخی منطقه تاکید کرد.

غلامحسین محمدزاده، اظهار امیدواری کرد در زمینه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شاهد رشد و باندگی هرچه بیشتر در این مرکز آموزش عالی باشیم.

وی با اشاره به پیشینه تاریخی دزفول گفت: امروز ما شاهد وجود معماری بسیار زیبا و ارزشمندی در منطقه هستیم که از گذشتگان به ما به ارث رسیده و باید این افتخار را بیش از پیش حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد، معماری کاربردی‌ترین هنر است و امروز هر چه داریم از گذشتگان می‌باشد و گذشتگان با الگوبرداری از طبیعت به خلق آثاری پرداختند که بسیار با ارزش بوده و باید در هر یک از آنها کاوش صورت گیرد.

در ادامه این همایش رییس میراث فرهنگی و گردشگری دزفول نیز گزارشی از وضعیت آثار تاریخی و محوطه‌های باستانی منطقه ارایه کرد.

عبدالمهدی محمدی زاده گفت: دزفول ‪ ۲۵۰‬هکتار بافت قدیمی با معماری و بناهای ارزشمند دارد که مسجد جامع، بازار، خانه‌های تاریخی و دهها اثر تاریخی دیگر در این بافت قرار دارند.

وی افزود: بیش از ‪ ۱۰۰‬تپه و محوطه تاریخی در شهرستان دزفول وجود دارد و با تشکیل یگان حفاظت میراث فرهنگی از تخریب و کاوشهای غیرمجاز در این آثار تاریخی جلوگیری شده است.

محمدی زاده پل ساسانی، بقایای شهر جندی شاپور، آسیابها، حمام کرناسیان، آرامگاه یعقوب لیث، مقبره سبز قبا، بقعه شاه رکن‌الدین، بقعه رودبندو مسجد میاندره را از جمله آثار تاریخی دزفول نام برد.

وی وجود سدها، مناظرطبیعی بسیار زیبا، مناطق و چشم اندازهای سردشت در شمال دزفول ،بیشه زارها، سواحل رودخانه دز و دهها اثر دیدنی را از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه عنوان کرد.

/ 0 نظر / 23 بازدید