دزفول خواستار پیشنهاد ثبت جهانی آسیاب‌های 1700 ساله‌اش شد

اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دزفول خواستار مقدمه‌چینی سازمان میراث فرهنگی مرکزی برای ثبت مجموعه آسیاب‌های قدیمی (14 آسیاب ساسانی) شهر دزفول در فهرست آثار جهانی یونسکو شد. 

 
دزفول_خبرگزاری میراث فرهنگی_ گروه میراث فرهنگی_اداره میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دزفول پیشنهاد ثبت جهانی  مجموعه آسیاب‌های قدیمی را به سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران داد.
 
در گذشته، نیروی آب چرخ‌های سنگی و سنگین آسیابهای آبی را به حرکت درمی‌آورد و دانه های طلایی گندم را به آرد بدل می کرد تا نان سفره های مردم باشند.
 
در دزفول که بیش از 5هزار سال قدمت دارد، این آسیاب‌ها فراوانند، همگی در ساحل رود دز بنا شده اند و در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.
 
آسیاب‌های دزفول در غرب شهر قرار دارند، در محلی که معروف به رعناست.
 
در تمام عرض بستر رود دز آثار طاق‌های روسی و دیوارهای سنگی ساروجی و اتاقک‌های نیمه خراب دیده می شود.
 
"مهدی محمدی‌زاده"،  مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در گفتگو با میراث‌خبر  از تهیه پرونده اولیه ثبت جهانی توسط کارشناسان اداره میراث فرهنگی دزفول و ارسال آن به تهران برای بررسی توسط کارشناسان این سازمان در مرکز خبر داد.
 
به گفته وی این آسیاب‌ها که در کنار رودخانه دز ساخته شده و تاریخ برخی از آنها به دوران ساسانی می‌رسد ارزش ثبت در فهرست آثار جهانی را دارند. بنابراین این اداره از سازمان مرکزی خواسته تا پرونده ارسالی را بررسی و در فهرست موقت آثار ثبت جهانی خود قرار دهد تا در سال های آتی برای ثبت به یونسکو ارسال شود.
 
آنچه اکنون از این آسیاب‌ها باقی مانده، شامل دهانه های عبور آب با طاق رومی، اتاقک و دریچه های کنترل آب و پره ای است که با جریان آب به چرخش در می آمده است.
 
 مجموعه این بناها با وجود تماس مستقیم با آب طی دوره ای بسیار طولانی، خراب نشده اند و این نشان از استحکام مصالح به کار رفته در آنها و نوع معماری شان دارد.
 
برخی از کارشناسان اعتقاد دارند حتی اگر از صد سال پیش نیز سند معتبری ارائه شود که در اینجا گندم آسیاب می کرده اند، نمی‌توان علت وجودی این آسیاب ها را  فقط آسیاب گندم دانست، بلکه این تأسیسات عظیم که تمام عرض بستر رودخانه را در بر گرفته اند، با فشارشکن ها، دریچه ها و مجاری متعددی که از آنها جدا شده است، آب را در اطراف دزفول و مزارعش جاری می ساخته اند و در گذر زمان به عنوان آسیاب نیز مورد استفاده قرار گرفته اند.
 
به بیان دیگر، بناهای باقی مانده در بستر رودخانه دز در محدوده شهر دزفول، بقایای سیستم آبیاری عظیم و دقیقی هستند که در زمان‌های نزدیکتر به عنوان آسیاب از آنها بهره‌گرفته شده است.

/ 3 نظر / 35 بازدید
Alireza

با سلام دوست عزیز از وبلاگ قشنگت خیلی خوشم اومد و میخوام به اولین انجمن دزفول معرفیت کنم که مدیرش هم خودمم آدرسش رو برات گذاشتم حتما بیای منتظرتم هااااا میخوام تمام دزفولیا رو جمع کنم اگر دوست داشتی لینکم کن تا به جمع کردن دزفولیا کمکی کرده باشی با تشکر

سعید

سلام از مسولین و اداره و میراث فرهنگی و شما که اطلاع رسانی را می کنید تا تا دزفول را به جایگاه اصلی خود یعنی شهر گردشگران برسانید تشکر می کنم.

سعید

سلام از مسولین و اداره و میراث فرهنگی و شما که اطلاع رسانی را می کنید تا دزفول را به جایگاه اصلی خود یعنی شهر گردشگران برسانید تشکر می کنم.