خبرهای دزفول dezful news

خبرهای دزفول dezful news اخبار دزفول

ثبت آبشار شوی دزفول در فهرست آثار ملی
ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٩   کلمات کلیدی: خبر دزفول ،آبشار شوی ،دزفول ،آبشار شوی دزفول

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت: مراحل ثبت آبشار "شوی" دزفول در فهرست آثار طبیعی ملی ایران در حال انجام است.   
" فرهاد قلی نژاد " سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: آبشار شوی از جاذبه های دیدنی و ویژگیهای منحصر بفردی برخوردار است و ثبت آن در آثار طبیعی ملی ضروری است.
وی گفت: آبشار شوی دزفول با 80 متر ارتفاع بلندترین آبشار خاورمیانه است ضمن اینکه دارای تنوع زیست محیطی بسیار زیبایی است.
قلی نژاد خاطرنشان کرد: این منطقه زیستگاه غنی از جمله حیات وحش چون کل بز ، پلنگ ، خرس و سمندر ایرانی است و پوشیده از درختان زاگرس از جمله بلوط است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با اشاره به برگزاری جلسه شناسایی و معرفی جاذبه های طبیعی دزفول خاطرنشان کرد: به لحاظ موقعیت و ویژگیهای منحصر بفرد آبشار شوی، مقدمات کار برای ثبت این اثر در خوزستان انجام و پرونده آن برای طرح و ثبت در شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به تهران ارسال شده است.

وی افزود: آبشار شوی در نزدیکی روستای شوی بخش شهیون از توابع شهرستان دزفول و در حدود 70 کیلومتری این شهر در حوزه استحفاظی خوزستان واقع است.
شهرستان دزفول با جمعیتی حدود 500 هزار نفر در دامنه رشته کوههای زاگرس در شمال خوزستان قرار دارد و دارای مناطق زیبای کوهستانی و دیدنی و تنوع زیست محیطی است.


 
نخستین فصل مرمت پل دزفول آغاز شد
ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۳   کلمات کلیدی: اخبار دزفول ،میراث فرهنگی دزفول ،شهر دزفول ،پل قدیم دزفول

نخستین فصل مرمت قدیمی‌ترین پل جهان از 22 آبان ماه سال جاری آغاز شد و تا اسفند ماه امسال ادامه دارد.

عاطفه رشنویی،سرپرست معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان با بیان مطلب فوق به میراث آریا(chtn) گفت: با تجهیز کارگاه مرمتی نخستین فصل مرمت پل دزفول آغاز شد.وی افزود: رفع خطر از پایه‌های خشک،استحکام بخشی پایه ها،ترمیم بدنه‌ها و ترک‌ها از جمله اقدامات پیش بینی شده در نخستین فصل از مرمت این پل تاریخی است.


رشنویی ادامه داد:دومین فصل مرمتی با تامین اعتبار در سال 88 انجام خواهد شد که در این فصل مرمتی منحرف کردن آب و مرمت پایه‌های پل نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان خاطر نشان کرد: سال 81 مستند نگاری و نقشه برداری پل دزفول انجام شد و از سال 83 تا کنون عملیات مرمتی بر روی این پل تاریخی صورت نگرفته است.

پل دزفول قدیمی ترین پل جهان در دزفول همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرین و خودروهای سواری است. این پل دارای 14 دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می‌کند.

پل دزفول از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار بازسازی شده اما پایه‌های پل حکایت از دوران ساسانی دارد.به گفته مورخان این پل یک اثر منحصر بفرد تاریخی است که تاکنون توانسته دوام بیاورد